5 موتور برتر بازی سازی

5 موتور برتر بازی سازی

 اگر علاقه به بازی کردن یا به صورت کلی بازی را داشته باشید حتما با خودتان فکر کردید که این بازی های ویدیویی را چگونه می سازند؟ یا با چه برنامه ای میسازند؟ ، من در این مقاله قصد دارم 5 موتور برتر بازی سازی برای کسانی که قصد شروع  را دارند را به شما معرفی کنم تا بتوانم به شما کمکی کرده باشم. اول از همه ما باید بدانیم که موتور بازی سازی چیست.

موتور بازی سازی چیست؟

موتور های بازی سازی  (Game Engines) نرم افزار و برنامه ای است که برای ساخت بازی سطح بالا از آن استفاده میشود.هم‌اکنون می‌توان گفت بیش از ۵۰۰ موتور بازی سازی در جهان وجود دارد که تعداد کمی از آن‌ها در سطح دنیا شناخته شده‌است.

1 – Godot

گودو(Godot) که در زبان فارسی به گودوت شهرت پیدا کرده است یکی از سبک ترین و روان ترین انجین های بازی سازی است که چند سال اخیر معرفی شده . یکی از دلیل هایی که گودوت انقدر سر زبان ها افتاده این است که این موتور بازی سازی متن بازی(Open-source) است و از همه مهم تر رایگان است.یکی از نقاط قوت این انجین این است که میتوان آن را در لینوکس نصب کرد و باعث شده که کاربران لینوکس سمت این انجین بازی سازی بروند.

Godot
5 موتور برتر بازی سازی

زبان برنامه نویسی پشتیبانی شده این انجین GDScript است که شباهت بسیار زیادی به پایتون دارد و کار کردن باهاش نسبتا آسان است. البته ناگفته نماند که گودوت از زبان برنامه نویسی سی شارپ (#C) هم پشتیبانی میکند.

Unreal Engine – 2

یکی از معروف ترین موتور های بازی سازی که توسط شرکت اپیک گیمز (Epic Games) توسعه یافته و اولین بار در سال ۱۹۹۸ در بازی Unreal که یک گیم تیراندازی اول شخص بود، به نمایش گذاشته شد. انریل انجین از زبان سی پلاس پلاس (++C) پشتیبانی میکند و به جرئت میتوان گفت قوی ترین و زیبا ترین گرافیک را بین رقبای خود دارد. آخرین نسخه این موتور بازی سازی با عنوان Unreal Engine 5 در آوریل ۲۰۲۲ روانه بازار شد. سورس کد این برنامه در گیت هاب در دسترس است و حجم این انجین حدودا ۴۰ گیگابات است که در برابر گودوت یک هیولا است.

Unreal Engine
5 موتور برتر بازی سازی

 

3 – Unity

اگر تازه کار در بازی سازی باشید حتما اسم یونیتی (Unity) به گوشتان خورده است، این موتور بازی سازی از زبان جاوا اسکریپت و #C برای ساخت بازی پشتیبانی میکند، یکی از ویژگی های خوب یونیتی برای تازه کار ها این است که میتوانند بدون کد نویسی پیچیده، بازی های نسبتا ساده ای بسازند. بیشتر سازنده بازی های موبایل با یونیتی بازی های خود را میسازند و این گیم انجین از ساخت بازی های ۲بعدی و ۳ بعدی به خوبی پشتیبانی میکند. اگر تازه کار هستید و فقط دوست دارید یک بازی معمولی بسازید حتما یه سر با یونیتی کار کنید.

Unity
5 موتور برتر بازی سازی

4 – CryEngine

کرای انجین توسط شرکت آلمانی CryTek توسعه یافته و در ساخت بسیاری از بازی های این شرکت از جمله سری محبوب Crysis به کار رفته است. یکی دیگر از نکات مثبت این انجین میتوان به قابلیت پشتیبانی از عینک واقعیت مجازی است .یادگیری این موتور نسبت به یونیتی دشوار تر است.

Cry Engine

 

5 – Creation Engine

اگر اسکایریم یا فالووت بازی کرده باشید احتمالا میدانید که این بازی ها توسط موتور کریشن انجین (Creation Engine) ساخته شده ،‌این موتور توسط خود بتسدا توسعه داده شده است. این موتوربه شما اجازه ساخت  های زیبا Open Worldرا میدهد. بازی استارفیلد از نسخه جدید این موتور (Creation Engine 2) استفاده میکند که گرافیک بسیار زیبا تری نسبت به نسخه قبلی خود دارد.

Creation Engine

جمع بندی

در این مقاله سعی کردم برای کسایی که میخواهند بازی سازی را تازه شروع کنند یک جور راهنما برای انتخاب بهترین موتور بازی سازی برای شروع بتونم باشم. حتما نظرات خود را در مورد مقاله به من ایمیل کنید.